9راه خانه دار شدن بدون هیچ سرمایه ای | اگه سرمایه نداری اینطوری خانه دار شو

خانه‌دار شدن بدون سرمایه یکی از موضوعات مهم برای مردهای ایرانی می‌باشد که برای شروع زندگی لازم است حتماً خانه

توسط مدیر سایت در 24 تیر 1402

خانه‌دار شدن بدون سرمایه یکی از موضوعات مهم برای مردهای ایرانی می‌باشد که برای شروع زندگی لازم است حتماً خانه تهیه کند.باتوجه به اینکه هر فرد سرمایه زیادی از زندگیش را صرف خرید خانه می کند ، لازم است قبل از هر قرارداد با وکیل متخصص ملک در تهران یا هر شهر دیگری مشورت نمود.

یکی از دغدغه های بزرگ هر خانواده خرید مسکن با پول کم است. خرید خانه گاهی آنقدر معضل بزرگی می‌شود که افراد از سن نوجوانی ذهنشان ممکن است درگیر آن باشد. خریدن خانه یکی از هزینه‌های بزرگ در سبد خانواده‌هاست که با مدیریت درست و سرمایه‌گذاری صحیح می‌تواند تبدیل به یک سرمایه آرامبخش شود.

حال این سوال مطرح می‌شود که چطور خانه‌دار شویم؟ چطور باید پس‌اندازهایمان را مدیریت کنیم تا بتوانیم هزینه خرید یک خانه را فراهم نماییم؟ بهترین راه برای خرید خانه چیست؟ و سوالاتی مانند این ها که برای افرادی که تازه وارد بازار کار شده اند و هنوز به اندازه کافی سرمایه برای خرید خانه ندارند، مطرح است.
امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه فرایند خانه‌دار شدن طوری نمی‌باشد که افراد بتوانند با پس‌اندازهای کارمندی و روزانه خود و در کوتاه مدت خانه‌دار شوند. آمار بالای اجاره نشین‌ها نیز این مطلب را تایید می‌نماید.
خرید خانه در شهرهای بزرگ با خرید خانه در شهرهای کوچک بسیار متفاوت است. در این مقاله یک سری نکات اساسی در رابطه با خانه‌دار شدن شما به صورت ارزان و راحت ارائه می‌شود.

 • پیش خرید خانه راه سریع‌تری برای خانه‌دار شدن بدون سرمایه

یکی از روش های خانه‌دار شدن بدون سرمایه و به صورت تدریجی و ارزان که اطمینان بیشتری برای خرید خانه به ما می‌دهد، خرید خانه‌های نیمه ساخته و پیش خرید است. و این روش برای افرادی که هنوز تشکیل خانواده نداده اند بسیار مفید است. زیرا افراد بدون نگرانی با افزایش قیمت‌ها که معمولاً هر ساله وجود دارد می‌توانند با مشخص بودن مبالغ پرداختی با اطمینان بیشتری خانه‌دار شوند.

اما باید دقت کرد که برای شرکت در قراردادهای پیش فروش اسیر کلاهبرداران نشوید. بدون شناخت پیمانکاران به هیچ عنوان وارد طرح‌های پیش خرید نشوید و در بستن قراردادها حتماً با یک مشاور حقوقی مشورت کنید. چرا که بسیار دیده شده برخی از این پیش خریدها به نوعی سوء استفاده است و به نتیجه نامناسبی می‌رسد.

و یا سال‌های سال تحویل آن به تاخیر می‌افتد. گاهی هم کار ناقص تحویل داده و یا اصلاً تحویل نمی‌دهند. خرید خانه موضوعی است که در عمق باورهای ما از گذشته وجود داشته و به عنوان یک موضوع با ارزش مطرح می‌شود. اما امروزه خرید خانه در جای جای ایران با مشکلات زیادی روبروست و فردی که می‌خواهد خانه خریداری کند چالش‌های زیادی را باید پشت سر بگذارد.

 

 • راه‌ ارزان برای خانه‌دار شدن با پس انداز

خانه‌دار شدن بدون سرمایه مطلوب هر کارمند و کارگری است. برای خریداری نمودن یک خانه نیاز به پول زیادی داریم. ولی معمولاً با حقوق کارمندی و کارگری و درآمد آزادکاری میسر نمی‌شود.نکته قابل توجه این است که در خریدن خانه باید نوسانات بازار را نیز در نظر گرفت.

 1. یکی از روش‌های مناسب برای پس‌انداز به طوری که نوسانات بازار در نظر گرفته شود و ارزش پول شما را کم نکند، گذاشتن مبلغ در حساب‌هایی است که سود مشارکت سالانه به شما می‌دهد. پس انداز کردن پول نیاز به هدف دارد. تا با اطمینان و انرژی انجام گیرد. مثلاً هدف خانه‌دار شدن یا خرید هر وسیله دیگری.
 2. یکی از بهترین راه‌ها برای پس‌انداز کردن این است که ماهانه ۱۰ درصد از کل درآمد خود را به عنوان پس‌انداز کنار بگذارید. و خودتان را قانع کنید که نباید در این مبلغ دخل و تصرف کنید یا آن را خرج کنید. پس انداز کردن یا ذخیره سازی همیشه مالی نیست. گاهی شما می‌توانید با آینده نگری و مدیریت درست یک سری هزینه‌ها را مثل حمل و نقل و وسایل جدید و مانند آن را کمتر کنید.

راه های پس انداز های غیرمالی

 1. با صرفه‌جویی مبلغ بیشتری را پس انداز نمایید. یا اینکه می‌توانید صبح‌ها زودتر بیدار شوید و پیاده‌روی کنید با این کار هم سلامت خود را افزایش دهید. و هم هزینه‌های حمل و نقل را کاهش دهید.
 2. همچنین می‌توان با خرید موارد زندگی ارزان قیمت‌تر، و همچنین صرفه‌جویی در مخارج زندگی و خریدهای زندگی با قیمت مناسب‌تر می‌توان مبالغ بیشتری را پس‌انداز نمود.
 3. یکی از راه‌های پس‌انداز بهتر ، کمتر تماشا کردن تلویزیون می‌باشد. تحقیقات نشان داده که میزان بالایی از خریدهای غیر ضروری مردم تحت تاثیر تبلیغات انجام گرفته است. گاهی اوقات وسایل زیادی در خانه است که می‌توان آنها را لیست کرد و با ارسال عکسشان در سایت‌های مختلف به فروش رساند. می‌توان سفرهای غیر ضروری را کاهش داد. و زمانی که قطعاً تصمیم به خرید چیزی گرفتید ، در صورت امکان آن را به تعویق بندازید تا پس‌اندازتان دست خورده نشود.
 4. گاهی برخی وسایل در منزل را می‌توان خود شخصاً بسازید یا تعمیر کنید و از مهارتتان بهره بگیرید. با رعایت این موارد می‌توانید هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و هم گامی بلند در جهت خانه‌دار شدن بردارید. و بعدها که در خانه خود مستقر شدید کم کم نیازها را مرتفع کنید.
 • گرفتن وام مسکن برای خرید خانه

اگر بخواهید برای رسیدن به مبلغ مورد نظرتان صبر کنید ممکن است مسائلی مثل تورم و افزایش قیمت‌ها با سرعت بیشتری پیشی بگیرد. و شما را از خرید خانه‌تان سال‌ها دور کند. اما برای خانه‌دار شدن بدون سرمایه با یک اقدام در جهت گرفتن وام مسکن می توانید راحت‌تر به خانه برسید. اما باید توجه داشته باشید که میزان سود این وام‌ها چقدر است و چه مبلغی را باید برای اقساط آن پرداخت نمایید؟
البته در سال‌های اخیر طرح‌هایی برای خانه اولی‌ها تعیین شده است که می‌توان با استفاده از آنها با هزینه‌های کمتری خانه‌دار شد. در کنار این‌ها، اگر زوج جوان هستید در تهران می توانید تا سقف ۱۶۰ میلیون وام دریافت کنید که سود آن زیاد نیست و در طی ۱۲ سال باید پرداخت شود.

 • سرمایه‌گذاری به جای پس انداز

با توجه به کاهش ارزش پول ایران بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به جای اینکه پول خود را در بانک‌ها پس انداز کنند، در کالاهای سرمایه‌ای پول خود را ذخیره نمایند. مثلاً طلاهای بدون اجرت خریداری نمایند. که هم ارزش پولشان کم نشود و هم سود داشته باشند.

البته باید دقت کنید اگر بنا دارید سکه و یا طلا را امروز بخرید و تا دو سه ماه آینده بفروشید، ممکن است قیمتش افت داشته باشد. اما اگر بلند مدت فکر کنید می‌توانید سود قابل توجهی به دست آورید. همچنین در کنار این موارد خرید ارزهایی مثل دلار و یورو و مانند آن گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.

در سال‌های اخیر افراد زیادی از این بازارها بلند شده و به سودهای کلانی رسیده اند. البته بررسی روند بازار و تغییرات نرخ ارز نیز قبل از هر اقدامی لازم است.

 • پول‌هایتان را به آسانی از دست ندهید

گاهی اوقات به صورت مقطعی پاداش‌های سالانه، برنده شدن در یک مسابقه یا قرعه کشی، رسیدن ارث به یک نفر یا هر پولی مشابه این، وجهی را به دست افراد می‌دهد. که افراد ممکن است با بی‌خردی آن را به راحتی خرج کنند. در حالی که با پس‌انداز آن خود را جلو می‌اندازند. باید به این پول به عنوان یک سرمایه نگاه کنید نه منبعی برای برطرف کردن هزینه‌ها.

 • مدیریت مالی راه خیلی مهمی برای خانه‌دار شدن

همیشه این اتفاق برای افراد نمی‌افتد که صاحب پول بادآورده و یا ارث شوند یا شغل‌هایی با درآمدهای بالا بدست آورند. بنابراین خرید خانه می‌تواند پروسه طولانی و زمان بری بشود که نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. ولی لازم است افراد با حوصله و قدم به قدم در آن مسیر حرکت کنند.
واقعیت این است که وقتی آرزوی بزرگی مثل خانه‌دار شدن بدون سرمایه دارید دیگر کمترین مبالغ هم برای شما مهم می‌شوند. پس‌انداز تمام و کمال باید داشته باشید. پس بهتر است بدانید که چگونه مدیریت مالی داشته و هزینه‌هایتان را کنترل کنید و از منابع مالی که دارید به نحو احسن استفاده نمایید.

یکی از راه‌های مدیریت هزینه‌ها نوشتن مخارج خانه و تلاش کردن برای کاهش آنهاست. نوشتن همیشه راهی بسیار خوب و مطمئن میباشد که افکار شما را روی کاغذ می‌آورد و می‌توانید بررسی کنید و موارد غیر ضروری را حذف نمایید.

 • رفتن به سراغ محله‌های ارزان

وقتی قصد خانه‌دار شدن بدون سرمایه دارید و پول شما به اندازه کافی نیست، به جای تعلل و صبر کردن برای جمع آوری مبلغ بیشتری پول بهتر است اقدام به خرید یک خانه با قیمت مناسب‌تر نمایید. و پولتان را تبدیل به ملک کنید. با خرید خانه در محله‌های ارزان‌تر، اطمینان تان نسبت به آینده پولتان و کاهش نیافتن ارزش آن بیشتر می‌شود. در نتیجه خیالتان راحت است ارزش پولتان از دست نمی‌رود و یک ملک دارید. از این پس می‌توانید مبلغ دیگری پول پس‌انداز کنید و روی آن بگذارید و خانه بهتر تهیه کنید. در این زمان اگر ملک هم افزایش قیمت داشته باشد خانه شما هم گران می‌شود و در نتیجه زودتر و راحت‌تر به خانه مطلوبتان خواهید رسید.

 • اجاره کردن خانه ای کوچکتر

اگر هنوز صاحب خانه نیستید و در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنید، سعی کنید ایده‌آل‌هایتان را نادیده گرفته و خانه کوچکتر اجاره کنید. به جای پرداخت اجاره بهای بالا به صاحبخانه، پولتان را پس‌انداز کنید تا زودتر به خانه مطلوبتان برسید. ممکن است در این راه کنایه‌ها و حرف‌های زیادی بشنوید. اما توجه نکنید.
اگر امکان رهن کامل هست حتماً از این گزینه استفاده کنید چرا که مبلغ ودیعه شما تمام و کمال به دستتان برگردانده می‌شود.

 • انجام کارهای پاره وقت و افزایش درآمدتان

اگر تخصص زیادی ندارید که در کارهای فریلنسری کسب درآمد کنید می توانید در یک زمینه خاص آموزش دیده و با استفاده از سایت‌های آزادکاری و دورکاری پروژه‌هایی را بپذیرید. این کار به شما کمک می‌کند در کنار شغل اصلی‌تان درآمدی جانبی داشته باشید.

 • حرف آخر

در سال‌های اخیر اجاره کردن و رهن یک خانه کار سختی شده و موجب شده فرایند خرید خانه طولانی‌تر شود. اما شما باید پشتکار داشته باشید و با انگیزه و اراده راه خود را ادامه دهید.برای خانه‌دار شدن بدون سرمایه اولین ضرورت پس‌انداز است . و اگر پس‌انداز شما در حدی رسیده که حتی خانه بسیار کوچک و با ملک بسیار ضعیفی می‌توانید خریداری کنید، فعلاً در محله‌ای ارزان متراژ کمی خرید کنید. سپس با پس‌اندازهای بیشتر ملک خود را ارتقا دهید.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن